While the whale was sleeping 2009 כשהלוויתן ישן

by oded gadir עודד גדיר

/
1.
הימנונים תכתוב, תכתוב על זה שירים דגלים והימנונים כאלה שנוכל לנפנף בטקסים, למלא מועדונים, להיות בעניינים תכתוב, תכתוב על זה שירים על מה שאנחנו כבר יודעים כאלה שנוכל לנפנף בטקסים, למלא מועדונים, לכתוב בעיתונים תכתוב על הדברים שקרו לפני שנים כשהיינו ילדים, כשהיינו חכמים תזכיר לנו צבעים של פרחים ושל חגים תסנוור את העיוורים, תחריש את החרשים ותכתוב תכתוב על זה שירים... תראה את הילדה שמפחדת מזרים אין לה לאן ללכת רק מאופק דק עד אופק דק למצוא ברחובות את הדברים שמתפזרים לאסוף אותם לאט ולדקלם את המילים והלילה נופיע במנזר השתקנים תגיד לבעל'ביית שאנחנו אומנים נשרוף את הבמה נצרח כמו קופים. תן לנו בפרך בעבדות בקילשונים גיהנום לנצח אהבה מהסרטים תכתוב, תכתוב על זה שירים דגלים והימנונים כאלה שנוכל לנפנף בטקסים, למלא מועדונים, להיות בעניינים תכתוב, תכתוב על זה שירים על מה שאנחנו כבר יודעים כאלה שנוכל לנפנף בטקסים, למלא מועדונים, לכתוב בעיתונים.
2.
את לא לבד את לא רוצה שאשאל אותך, שאבין לבד מה את אוהבת את לא רוצה להרגיש לבד ולשמוע את עצמך חושבת את רוצה שאגיד דברים ואת מה שלא את זוכרת מחכה שאחזור משם, שאהיה כשאת מחפשת את לא לבד את לא לבד מסתכלים בתמונות בשחור לבן ורואים את הצבע האדום בשפתיים שלך והסוודר הירוק שאת לובשת את הזמן שעבר מאז ראינו מתוך חלון רכבת מהר מהר בין הרגעים את עוצרת אותי ושואלת את לא לבד את לא לבד מונהלולה אהה, מונהלו מונהלולה אהה, מונהלו מחכה שאשים בצד את כל מה שאבד שאמצא שוב מחכה שאחזור משם שאהיה כשאת מחפשת את רוצה שאגיד דברים ואת מה שלא את זוכרת אבל מה אם אחזור עכשיו ונאהב חזק – מה את אומרת ? את לא לבד את לא לבד
3.
ענייני זהות חסרי מושג אנחנו ברחובות מניעים את אברינו בתנועות סדורות ובלי שליטה אנחנו, בובות בטרייה בגב, שנה יותר שנה פחות מישהו אמר לי אל תוותר פשוט תהיה אתה ואל תסתתר עניתי לו : בטח, עניני זהות את שלי אבדתי בין תקווה ליאוש אולי אני חבוש, אולי אני שזיף אולי כרוב כבוש. חסרי מושג אנחנו ברחובות מניעים את אברינו בתנועות סדורות ובלי שליטה אנחנו, בובות בטרייה בגב, שנה יותר שנה פחות לחבק עצים כבר לא יוצא לי יותר אני פותח חלונות ואת הלב סוגר עובד בעסקי האבק מוכר אותו בזול ועל כבודי נאבק. מבולבלים אנחנו - בתורות מחכים לשלנו וסופרים טעויות משחקים אנחנו - בחידות וכשנמצא פיתרון לא נדע מה לעשות חסרי מושג אנחנו ברחובות מניעים את אברינו בתנועות סדורות ובלי שליטה אנחנו, בובות בטרייה בגב, שנה יותר שנה פחות
4.
כמו שזה בא כמו שזה בא זה גם הולך תשכח ימיני אם אשכחך רציתי תמיד להיות לידך והייתי נשאר לצידך רוקדת לבד, שרה בלב לילה קצר ויום מתארך נשיקה על מצחך לשלום תברך הייתי שלך עכשיו לכי לדרכך סימנים על הפנים אני לא קורא אני לא מבין ואת אומרת איך אתה לא מכיר אותי לא בוטח בי מסננת מבטים ובוחרת ת'מילים : אני מצטערת איך אני אשנה אותך אהפוך אותך נתתי ונתתי ונתתי ואתה לא מחזיר כמו שזה בא זה גם הולך... בשמיים עננים ואני בוכה ואני מסכים אני אומר לך : איך אני לא מכיר אותך לא בוטח בך אם את יכולה תעמדי על הראש תסתכלי הפוך, אני משתגע והשד שבתוך הבקבוק הוא יוצא עכשיו אני אלך עכשיו וזה לתמיד. נדמה לי שאנחנו נפרדים. כמו שזה בא זה גם הולך תשכח ימיני אם אשכחך רציתי תמיד להיות לידך והייתי נשאר לצידך רוקדת לבד, שרה בלב, לילה קצר ויום מתארך נשיקה על מצחך לשלום תברך הייתי שלך עכשיו לכי לדרכך, לכי לדרכך, לכי לדרכך.
5.
6.
תשמור עלי תשמור עלי אחי הקטן, תשמור שלא יכאב לי תשמור עלי, אחי הקטן, תשמור שלא יכאב לי בדרך כלל בסדר, הוא אמר ולבש את הסוודר כמה זמן עבר מאז שחלקנו שנינו חדר ילדות קצרה היתה לנו, אבל את עגלתנו נוהג הזיכרון וקול קריאת הורינו... עכשיו הוא שוכב בשקט על מיטה גדולה מוצעת תכלת שקוף כמו בועה הוא מטייל בין עולמות יש לי רק אותך - אני אומר לו חרש - אם יקחו אותך, אני.... תשמור עלי אחי הקטן, תשמור שלא יכאב לי תשמור עלי, אחי הקטן, תשמור שלא יכאב לי ממלאכים חסרי משוא פנים עם כובע גרב וכפפות, יקחו אותי, יכבו את האור תשמור עלי אחי, תשמור.
7.
חזרתי אל היער את שואלת אותי למה חזרתי אל היער לרקוד עם זאבים את שואלת אותי כמה זמן נמשיך עוד ככה – נופלים אבל קמים. הבוקר ראיתי נחליאלי בשדרות בן-ציון אמרתי לו שלום והוא חייך לי, עשה לי את היום יום אחד שאין בו דופי – כזה יהיה היום – אולי אני אהיה מלכת היופי, אולי יבוא שלום. קשה מאד לחיות היום במדינה הזאת קראו לה פעם ישראל אמרו בחדשות אין לנו מקום אחר כי לא יכול להיות אולי מחר זה יגמר, שטויות וטעויות. את שואלת אותי למה חזרתי אל היער לרקוד עם זאבים את שואלת אותי כמה זמן נמשיך עוד ככה – נופלים אבל קמים. יש לי בטלוויזיה רק ערוץ אחד אני רואה בו סרטים על עצים וציפורים יש לי בטלוויזיה רק ערוץ אחד, כן כן בלי אף בן אדם, בלי אף בן אדם, יש לי בטלוויזיה רק ערוץ אחד יש לי בטלוויזיה רק ערוץ אחד אני רואה בו סרטים על עצים וציפורים הבוקר ראיתי נחליאלי בשדרות בן-ציון אמרתי לו שלום והוא חייך לי, עשה לי את היום יום אחד שאין בו דופי – כזה יהיה היום – אולי אני אהיה מלכת היופי, אולי יבוא שלום.
8.
אטינגר באמצע הלילה בחושך הארוך אטינגר דהר על אופניו מהר בשביל המוביל אל בית הוריו באמצע הלילה בחושך הארוך, אטינגר דיווש ונשם בכבדות פחד שיאחר, פחד מטעות. בן שלי, אמרה אימו, זמן רב מידי עבר חכית וחכית שיגיד לך דבר עכשיו כבר מאוחר. על אופניך, בן שלי, סע מפה הרחק עזוב הכל להתפייסות, גם אותי עזוב אל תחכה פה לרוחות שיעלו באוב. טלפון צילצל, כמה שעות לפני כן העיר את אטינגר בצליל נוקב אמא, מה קרה, מה השעה שאל עם תשובתה הלם בו הכאב. איש אחד זקן לא יחייך יותר אליך עכשיו תהיה מוכרח להתעורר לצאת לדרך, למהר. בן שלי, אמרה אמו... באמצע הלילה בחושך הארוך אטינגר דוהר על אופניו מתרחק בשביל היורד מבית הוריו. בן שלי, אמרה אמו...
9.
Horse סוס (free) 03:00
סוס מלים – עזריאל קאופמן לחן – עודד גדיר מה זוכר הסוס מכל אשר רכבו עליו האם הייתי פעם סוס ? מה זוכר הדרך מכל אשר עברו עליה – האם הייתי פעם דרך ? האם הייתי פעם ? מה זוכר הזיכרון, מה זוכר הסייח בטרם דרך סוס מה זוכר הסוס מכל אשר רכבו עליו האם הייתי פעם סוס ? הנה רתום הוא מרכבות אלים, הנה רתום הוא מרכבות מרוץ הנה רתום הוא מרכבות לוחם, מרכבות קשת, מרכבות לוחם הנה מוביל צדיק, הנה מוביל רשע ביפי תנועה, בחן צוואר, נפנוף הרעמה מה זוכר מצפון מכשל הדבר האם אני דבר ? האם אני החטא ? מה זוכר הדרך מכל אשר עברו עליה האם היית פעם דרך? האם הייתי פעם ? האם הייתי פעם ? הנה רתום הוא מרכבות אלים.. מה זוכר הסוס מכל אשר רכבו עליו האם הייתי פעם סוס ?
10.
מטוס היד שלך ביד שלי, עורגים אנחנו זה לזה הזמן שלך בזמן שלי, שלובי זרועות, צמודי חזה נושמים, נושמים אני שואל נפשי לעוף רחוק מכל זה ראיתי בשמיים מטוס רציתי שייקח גם אותי איתו לארץ רחוקה למקום אחר שם אולי אוכל להתעורר דמי שלי, דמך שלך, ערבות הנפש בחוזה ילדי שלי, ילדך שלך, חיוך שלו עושה את זה ישן וקם אני רוצה לעוף רחוק מכל זה ראיתי בשמיים מטוס.. איפה אני, אני ישן, אני שמיכה, אני כרית אני עפעף עצום הבוקר בא רוצה לקום ראיתי בשמיים מטוס רציתי שייקח גם אותי איתו לארץ רחוקה למקום אחר שם אולי אוכל להתעורר
11.
הולך וחוזר חלילה הולך וחוזר חלילה, איך אני אגיד לה אבקש מחילה הולך וחוזר חלילה והנפש פנימה אויה אויה אני אוהב אותה והזמן מפלס לי דרכים ואנחנו הולכים ביחד וזאת לא חוכמה לעמוד כמו דייג על החוף כמו צייד לחכות לטרף. כיבוש חריף, מה שאסור עדיף והדם מציף, אני בא בא בא הולך וחוזר חלילה, איך אני אגיד לה אבקש מחילה הולך וחוזר חלילה והנפש פנימה אויה אויה אני מכיר אותה והיא לא תרצה להבין הן ברור כי טעה טעית אתה לא חיה אתה לא הצייד שקראת עליו ואם כן אז תחיה לבד כמוהו כיבוש חריף, מה שאסור עדיף והדם מציף אני בא בא בא הולך וחוזר חלילה, איך אני אגיד לה אבקש מחילה הולך וחוזר חלילה והנפש פנימה אויה אויה
12.
And Know ותדעי (free) 03:33
ותדעי ותדעי שרציתי להיות הליצן שלך, האביר שלך ותמיד אם תהיה לך סיבה להיות לבד, לא תהיי לבד כי תמיד את איתי. מתקרבת אלי האישה של חיי ואני מסתכל וחושב את יפה בעיני כל כך שאני מוכרח לנשק אותך ותדעי שרציתי לשמור על האור שלך, לעטוף אותך ותמיד כשאת לא מרוצה אני לא נרגע, מחפש מוצא את רואה ועוברים הימים, לפעמים רחוקים ואני מתפוצץ מבפנים את יפה בעיני כל כך שאני מוכרח לנשק אותך רגע של פחד – אולי את שוכחת ואז את ככה לאט מתקרבת אלי, האישה של חיי ואני מסתכל ואומר את יפה בעיני כל כך שאני מוכרח לנשק אותך ותדעי שרציתי להיות הליצן שלך, האביר שלך ותמיד אם תהיה לך סיבה להיות לבד, לא תהיי לבד כי תמיד את איתי.
13.
שביתה ( שביתת המורים ‏2007 ) המורים שובתים כי נשבר להם התחת כי חברת השפע היא חברה ללא נחת המורים שובתים כי אמא שוכחת למה יש לה ילד וממה היא בורחת המורים שובתים וילדים ברחובות מאחורי מחשב מחפשים תשובות אין להם ימים ואין להם לילות יש להם זמן לאהבות ותשוקות והמורים שובתים כי נשבר להם התחת כי חברת השפע היא חברה ללא נחת המורים שובתים כי אמא שוכחת למה יש לה ילד וממה היא בורחת בתקשורת מוכרים חלומות על הצלחה חלומות של גדולים, איזה בדיחה זמרת עם וויברציה, עיתונאי עם זווית מנפחים בלונים, חגיגות תדמית המורים שובתים ואין בית הספר אולי הבורות היא עתיד נפלא אדם בור הוא עוד סוג של חיה ותרבות השפע היא סוג של מגיפה והמורים שובתים כי נשבר להם התחת כי חברת השפע היא חברה ללא נחת המורים שובתים כי אמא שוכחת למה יש לה ילד וממה היא בורחת ממה היא בורחת ?
14.
בסתו הזה בסתו הזה אני אומר לך למדתי להיות שלך חשבתי שאני נותן לך, עכשיו את לוחשת לי תיקח בסתו הזה אני אומר לך למדתי להיות שלך חשבתי שאני נותן לך - משהו, אוצר, חלום נשכח. עלים צהובים של פיקוס צפים על נהר מדרכה שמעת איך צעקתי כמו שטיטוס - קללה אחרי ברכה אחרי קללה את קרובה לי עכשיו את רואה איך הקללות הברכות והאור שוטפים את עינינו כמו גשם ראשון בסתו הזה אני אומר לך... ארצות רחוקות זהרו בדמיון תמיד לא הספיק לי, רציתי המון את קרובה לי עכשיו אז אל תברחי זה זמן כפרות – אולי תסלחי ? תתעטפי בסדין הוא ירד בקלות יחשוף את בשרך – רוב מול מיעוט הזמן שמצאנו ימים אפורים – עכשיו הם שלנו, אין לנו אחרים. בסתו הזה אני אומר לך למדתי להיות שלך חשבתי שאני נותן לך – משהו, אוצר, חלום נשכח. בסתו הזה אני אומר לך למדתי להיות שלך חשבתי שאני נותן לך, עכשיו את לוחשת לי - תיקח.
15.
ראיתי בשמיים מטוס רציתי שיקח גם אותי איתו לארץ רחוקה, למקום אחר שם אולי אוכל להתעורר

about

אלבומו השלישי של עודד גדיר

האלבום הוקלט ללא העלאות וללא קליק תוך שימוש בטכניקות אולפן מיוחדות
ליצירת צליל ווינטאג' יחודי

מוזמנים להוריד שירים או את האלבום במלואו

הצטרפו אלינו בפייסבוק
www.facebook.com/O.Gadir

עודד גדיר ביוטיוב : www.youtube.com/user/odedgadir?feature=mhum

תומר לוין, בלוגר :
זה האלבום המרענן ביותר ששמעתי בשנה האחרונה במוזיקה בעברית.
השירה שלו זורמת ומלאת נשמה. הבלדות שלו, כמו "אטינגר", בעלות עומק לירי שבדרך כלל אינו בנמצא. זהו אלבום הפריחה והלבלוב של גדיר. אלבום המכיל תובנה שלו לגבי דברים שהגבילו אותו ומהם הוא יוצא לחופשי.

"שולחן ערוך", אתר שירונט
מדובר באחת ההפקות היותר מקוריות ששמענו בזמן האחרון

גיא טנא, מבקר מוסיקה בגל"צ
אלבום אלטרנטיבי אמיתי - קברטי בניחוח טום וייטס. גדיר תאטרלי, אמיתי וצובע את שיריו המורכבים בססגוניות ורגישות נדירה

credits

released August 13, 2011

מילים ולחנים : עודד גדיר
עיבודים והפקה מוסיקלית : עודד גדיר
הוקלט באולפני צוללת
שירות ומיקסים בגלגל

license

all rights reserved

tags

about

oded gadir עודד גדיר Israel

עודד גדיר
זמר-יוצר-מפיק-פסנתרן
שיחרר 8 אלבומים
להזמנת הופעת בית, ופרטים נוספים:
galgalpro@gmail.com

Oded Gadir,1970, Karkur - Israel
Singer-songwriter
& Record producer
Released 8 albums
_______________

Booking :
galgalpro@gmail.com
... more

contact / help

Contact oded gadir עודד גדיר

Streaming and
Download help

Shipping and returns

Redeem code

Report this album or account

If you like oded gadir עודד גדיר, you may also like: